Bir sanat: Yılbaşı ağacı süslemek

Yeni yıl yaklaşırken beni de yılbaşı ağacı süslemek telaşı aldı ve hemen enteresan fikirlere ve fotoğrafları gözden geçirmek istedim. Gerçekten ne istediğinize bağlı olarak güzel dekorasyon fikirleri var. Kitaplar, kartonlar, keçeler ya da aklınıza gelebilecek türlü türlü objeler yılbaşı ağaçlarına ilham vermiş… Ki bunları aşağıda bulabilirsiniz…

Benim gibi klasikten yana iseniz, renkli yanıp sönen ışıklar, renkli toplar, küçük kozalaklar ve ağacın üzerine son dokunuşu yapabileceğiniz kar tozu, çam ağacınızı ve evinizi renklendirmeye yetecektir. Ben her sene çok renkli bir ağaçtan yana tercihimi kullanırken bu yıl daha sade 1 renk (kırmızı) ya da en fazla 2 renk (kırmızı-gümüş) ile ağacımı süslemeyi düşünüyorum. Hem göz alıcı hem de çok cool bir ifade veriyor. Ağacın da bir karakteri olmalı değil mi ama… (Ağacımın son halini buradan paylaşacağım.)

Bu arada hemen söylemeliyim ki  yılbaşı ağacı fiyatları ağacın boyu, malzemesi ve kullanım süresine göre değişiyor. 60 santimetrelik yapay bir çam ağacı fiyatı 50 ile 300 lira arasında, 2 metrelik bir ağaç fiyatı ise 500 ile 800 lira arasında değişiyor. Tercihiniz doğal bir ağaçtan yanaysa (ki hiç tavsiye etmem)90 santimetrelik ağacın fiyatı bin liradan başlayıp, ağaç boyuna göre değişerek 5 bin liraya kadar çıkabiliyor.

*Dünyanın en pahalı Noel ağacı 1 milyon İngiliz Sterlin olduğunu biliyor musunuz? Çin’de Ladin ağacı kullanarak hazırlanan ağaç özel altın malzemelerle süslenmiş.

 

Bu arada yılbaşı çorapsız olmaz! Ağaca ve duvarlara birkaç çorap eklemek yılbaşının şanındandır!

 

En iddialı yılbaşı ağaçları

Yılbaşı ağaçlarımızı süslemek için gelin; dünyanın başka uçlarındaki profesyonel eller tarafından süslenmiş yılbaşı ağaçlarına göz gezdirelim… Evlerimizdeki ağaçlara ilham kaynağı olsun…

Beyaz saraydan daha ilginç!

Beyaz Saray’ın güneyindeki Ellipse Park’a 1964 yılından bu yana dikilen 23 metre yüksekliğindeki ‘Ulusal Noel Ağacı’ Amerikalıların ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin göz bebeği.

Süslenen ilk noel ağacı

Letonya’nın başkenti Riga’da tüccarlar birliğinin olduğu House of The Blacheads binası önünde yer alan çam ağacının süslenen ilk Noel ağacı olduğu biliyor musunuz? 1510 yılından bu yana aynı meydanda çam ağacı süslemeleri devam ediyor. İlginç ve renkli kostümler giyen halk, ağaç etrafında dans ederek yeni yılı coşkuyla kutluyor.

Fransa’da görsel şölen…

Fransa’nın Almanya sınırındaki Strazburg kentindeki gar meydanına her yıl geleneksel olarak muhteşem bir yılbaşı ağacı kuruluyor. Ahşap kulübeler diziliyor ve hediyeler asılıyor.

En büyük Noel Ağacı

Brezilya yıllarca bu konudaki birinciliğini kimseye kaptırmıyor. 85 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Noel ağacı, Rio de Janeiro meydanında kuruluyor. Ağaç birbirinden renkli ışık ve süslerle aydınlatılıyor.

One Response to “Bir sanat: Yılbaşı ağacı süslemek”

  1. [...] alındı… Süslendi… (çam ağacı süsleme sanatı yazımı gözden geçirmek için tıkla… ) Evin belli başlı köşelerine yılbaşına dair dekoratif aksesuarlar serpiştirildi. [...]

Yorum yazmak ister misin?